7 Nisan 2020 Salı

Koronavirüs - Bankacılık İşlemleri ve Dünya Ticareti Üzerine Etkisi

Koronavirüs kaynaklı halk sağlığı müdahalelerinin bir sonucu olarak, Bankalar uluslararası ticaretin finansmanı işlemlerini gerçekleştirmede artan zorluklarla karşılaşmaktadır. 

Salgın nedeniyle birçok ülkede Bankalar kısaltılmış çalışma saatleri ve/veya azaltılmış personel ile çalışmaktadır. Oysa, uluslararası ticarette ödemeleri gerçekleştirmek ve nihayetinde malların alıcılara teslim edilmesi için gerekli belgelerin hazırlanması gibi işlemlerin neredeyse tamamı basılı dokümantasyona dayanmakta ve bizzat Banka personeli tarafından yürütülmesi  gerekmektedir.

Banka personeli belgeleri bizzat işleyemediği için, temel tıbbi ve gıda ürünleri de dahil olmak üzere mal ticaretinin işleyişinde riskin artacağı ifade edilmektedir. 

Uluslararası Ticaret Odası (ICC) ve Bankalar, ticari işlemlerin yürütülmesinde olası aksamaları sınırlamak için hızlı ve daha önce benzeri görülmemiş adımlar atarken, kağıtsız ticarete anında geçişi sağlamak için hükümetlerin etkin müdahalesinin potansiyel olumsuz sonuçları azaltacağı da belirtilmektedir. .

Bankaların kontrolünün ötesinde mücbir sebep oluşması durumunun söz konusu olduğu, Uluslararası Ticaret Odası (ICC) kurallarına tabi olarak yapılan ticaretin finansmanı işlemlerinde dahi, işlemin yapıldığı ülkedeki geçerli yasaya bağlı olarak bir mahkeme süreci gerekebileceği veya hükümetlerin mücbir sebep ilan edebilecekleri de ifade edilmektedir.  

Bu kapsamda,  Uluslararası Ticaret Odası (ICC), yeni koronavirüs (COVID-19) pandemisinin küresel ticaret  finans piyasasının işleyişi üzerindeki etkisini bertaraf etmek üzere çalışmalar yürüttüğünü açıklamış ve gerek uygulayıcılara teknik rehberlik gerekse politika yapıcılara düzenleyici bir yol haritası oluşturmak üzere iki rehber hazırlayarak web sitesi üzerinden sunmuştur. Çalışmalara ulaşmak için tıklayınız.

Bu çerçevede, ICC, küresel ticaret akışlarının korunması amacıyla, tüm hükümetleri elektronik ticaret belgelerinin kullanımına ilişkin acil durum önlemleri almaya çağırmaktadır. Konuya ilişkin dokümana ulaşmak için tıklayınız.


Yayınlayan: OSTİM Dış Ticaret Koordinatörlüğü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder