9 Haziran 2020 Salı

Hizmet Sektörüne Sanal Fuar ve Sanal Ticaret Heyeti Desteği


"Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörlerinin Pazara Girişte Dijital  Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında" karar 9 Haziran 2020 tarihli ve 31150 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe girdi. Karardan, sağlık kuruluşları, eğitim kurumları, yayıncılık  kuruluşları, sağlık turizmi, bilişim, film, lojistik, yönetim danışmanlığı şirketleri yararlanacak.


Kararla, Türkiye'de yerleşik iş birliği kuruluşları ile döviz  kazandırıcı hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren şirket, kurum ve kuruluşların  pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine ilişkin giderlerinin  Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan karşılanmasına dair usul ve esaslar  belirlendi.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda iş birliği  kuruluşlarınca düzenlenen sanal ticaret heyeti faaliyetlerine ilişkin genelgede  belirtilen giderlere yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 50 bin dolara kadar  destek verilecek.

Bakanlık tarafından uygun görülen uluslararası sanal fuarlara  yararlanıcı ve iş birliği kuruluşlarının iştirak etmelerini sağlamak üzere, iş  birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuarlara katılım organizasyonlarına  ilişkin genelgede belirtilen giderler yüzde 50 ve faaliyet başına 50 bin dolara  kadar desteklenecek.

Bakanlık tarafından uygun görülen, iş birliği kuruluşlarınca  düzenlenen sanal fuar organizasyonlarına dair genelgede belirtilen giderler yüzde  50 oranında ve faaliyet başına 100 bin dolara kadar destekten yararlanacak.

Kaynak: Resmi Gazete

Yayınlayan: OSTİM Dış Ticaret Koordinatörlüğü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme