17 Ekim 2020 Cumartesi

Bangladeş Pazarı ve İhracat Fırsatları

Ticaret Bakanlığı Dakka Ticaret Müşaviri Sn. Kenan KALAYCI, 14 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirdiğimiz seminerde, OSTİM iş dünyası ile Bangladeş pazarı hakkında önemli bilgiler paylaştı;

Medikal sektörü satın alma linkleri;

- Sağlık Bakanlığı altında faaliyet gösteren Directorate General of Health Services (DGHS), Bangladeş'te kamu tarafından gerçekleştirilen tıbbi malzeme/cihaz tedariği ile ilgili resmi mercidir. https://www.dghs.gov.bd/index.php/en/ web sayfasından bilgi edinebilirsiniz. DGHS tarafından yapılan ihaleler bu sitede yayımlanmaktadır. Kamu hastaneleri de doğrudan satın alma yapabilmektedirler.

- Yurtdışından tıbbi malzeme/cihaz satın alan Bangladeşli ithalatçılar, yine Sağlık Bakanlığı altında faaliyet gösteren Directorate General of Drug Administration (DGDA, https://www.dgda.gov.bd/) isimli kuruluştan "No Objection Certificate" almak zorundadırlar.

Savunma Sanayi ihale linkleri;

- Savunma Sanayi satın alım ihaleleri (Ordu, Donanma ve Hava Kuvvetleri):  https://dgdp.gov.bd/dgdp/AP_TEN/new/all_tender.php
- Sivil Havacılık ihaleleri: https://caab.portal.gov.bd/site/page/6825b58b-e53d-42a0-adc6-f231e0a9bc06
- Teknik Satın Alma İhaleleri: https://cptu.gov.bd/advertisement-notices/advertisement-goods.html

Ticaret Müşavirliğimiz tarafından girişi yapılan ithal taleplerine ulaşmak için Dış Talepler Bültenini takip edebilirsiniz.
 
Bangladeş Ticaret Bakanlığı tarafından Bangladeş ile ticaret yapmak isteyen firmaların erişimine açık faydalı bilgilerin yer aldığı portal hizmeti bulunmaktadır. Portalde yer alan Bangladeş Gümrük Tarifesi Programı ile ürün GTİP kodları için geçerli olan Bangladeş Gümrük tarifesine ulaşabilirsiniz. Bangladeş Ticaret Portalini incelemek için tıklayınız.

Yatırımcıların çifte vergi ödemesini kolaylaştırmak için Bangladeş, 32 ülke ile Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasını (DTT) imzalamıştır. Türkiye' de bu ülkeler arasından yer almaktadır.

Bangladeş, Sanayi politikasına göre (2016-2021) yatırım için mevcut sektörler: Enerji ve Altyapı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri ve Elektronik, Tekstil ve Giyim, İlaç ve Kimyasallar, Sağlık Hizmetleri ve Diğerleri, Tarım Ticareti ve Gıda sektörleridir.

Dünya Bankası tarafından hazırlanan 'Bangladeş'te İş Yapma' kolaylığı raporuna göre daha önceki yıllarda 176. sırada olan Bangladeş 2020 raporunda 168. sıraya yükseldi. Bangladeş, bol miktarda düşük maliyetli işgücü, yatırım dostu ortam, çeşitlendirilmiş doğal kaynaklar ve güçlü makro-ekonomik temellerin varlığı nedeniyle iş ve yatırım fırsatları için cazip yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. "Doing Business 2020" raporunu incelemek için tıklayınız. "Doing Business 2020 Bangladesh" raporunu incelemek için tıklayınız.

Ayrıca, Bangladeş'e ihracat yapmak isteyen firmalar, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Bangladeş teknik engelleri çalışmasını inceleyebilirler.

Bangladeş'te yaklaşan tarih itibari ile 2 etkinlik bulunmakta olup, detaylı bilgiye Ticaret Bakanlığı Kolay İhracat platformu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ticaret Müşavirimize ulaşmak için tıklayınız.
 
Yayınlayan: OSTİM Dış Ticaret Koordinatörlüğü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme